İncelemelerStüdyo EkipmanlarıStüdyo Ses KartıTeknoloji

Stüdyo Ses Kartı Fiyat ve Tavsiyeler

Kayıt İçin Stüdyo Ses Kartları

Kayıt İçin Stüdyo Ses Kartları

Stüdyo Ses Kartı, Ses Kartı Tavsiye, Kayıt İçin Ses Kartı

Bilgisayar tabanlı olarak yapılacak ses kayıtlarında, bir bilgisayarın ses kartı da bir çeşit arayüz olarak kullanılabilir. Fakat profesyonel bir ses kaydı yapmak için, bilgisayar sistemlerinde bulunan bir ses kartının arayüzü bu işlem için yeterli gelmeyecektir. Ciddi bir ses çalışması, kaliteli bir stüdyo ses kartı ile tamamlanabilir. Karıştırma, müziğin kaydedilmesi, ses ve bağlantı seçenekleri bu ses kartı modelleriyle elde edilebilir.

Neden Bir Stüdyo Ses Kartı Kullanmalısınız?

Ses kartlarının farklı özelliklere yer vermesi söz konusudur. Bir bilgisayarda da ses kartı vardır, ancak bu ses kartının arayüzü, bir performans kaydı için yeterli özellikleri sunamaz. Ses ve sınırlı bağlantı seçeneklerinin yanı sıra, müziğin kaydedilme ve karıştırma işlemleri söz konusu olduğu zaman bu tür ses kartlarının yararlılık dereceleri azdır.

Çoğu bilgisayarlı ses kaydında, stüdyo ses kartlarının uygun bağlantılara yer vermeleri söz konusu oluyor. Örneğin bağlantı içeren herhangi bir enstrüman için giriş jakları veya kablosuz bağlantı seçenekleri stüdyo ses kartlarıyla sağlanan özelliklerdir. Stereo kulaklıklar veya hoparlör giriş ve çıkış jakları da stüdyo ses kartlarında yer verilen bazı giriş özellikleridir.

Ne Tür Bir Ses Kartı Kullanılmalıdır?

Stüdyo ses kartlarında birden fazla terminolojiye yer verilmektedir. Bu nedenle seçim yapmak, ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleşecektir. Ses kartı tavsiye konusunda belli seçenekleri göz önünde bulundurmak mümkündür. Öncelikle bu seçenekleri belirlemek gerekmektedir. Fiyat, analog giriş sayısı, bilgisayar platformu, dijital I/O ve bağlantı türleri bir stüdyo ses kartı seçiminde dikkate alınacak bazı faktörlerdir. Bu faktörler sizlere gerekli olabilecek girdi ve çıktıları, bilgisayar veya cihaz bağlantılarını isteğe göre seçme konusunda yardımcı olacaktır.

Ses Kartını Hangi I/O Özellikleriyle Kullanmanız Gerekir?

Ses kartlarında I/O veya Input/Output özellikleri, alışverişinizde seçenekleri oldukça sınırlayacaktır. Temelde, yalnızca çift mono sinyal ya da tek strereo sinyalinin tek bir seferde kaydedilebildiği basit arayüzlü ve iki kanallı pek çok masaüstü ses kartı seçeneği bulabilirsiniz. Diğer yandan, yüzlerce kanala ve Input/Output seçeneğine yer veren geniş arabirimli ses kartı sistemlerine de yer verilmektedir. Bu durumda, ses kartında I/O özelliklerini şimdi ve gelecekteki kullanımlarda tercih edeceğiniz şekilde seçmelisiniz.

Mikrofon kullanımı ve akustik ya da elektro gitar gibi girişlerin yapılabilmesi, bir müzisyen için ses kartında temel bir ihtiyaç olacaktır. Mikrofonunuz eğer kondenser tipi bir mikrofonsa, bu durumda enerji şekillendirmek adına ses kartında bir fantom güç girişinin bulunmasına da özen göstermeniz gerekeceği anlamını taşır.

Bilgisayar ve Cihaz Bağlantı Seçenekleri

Ses kartlarında bilgisayar veya cihaz bağlantısı seçenekleri, farklı özelliklere yer verebilmektedir. USB portları ile giriş sağlayabildiğiniz standart ses kartlarının yanı sıra FireWire, Thunderbolt ve PCI Express bağlantılarına da ihtiyaç duyulabilmektedir.

FireWire bağlantısı, bilhassa Apple bilgisayarlar üzerindeki kullanımlarda arayüzlerle birebir eşleşmeyi sağlayan tutarlı bir veri aktarım sistemi olarak hizmet vermektedir. Thunderbolt, Intel teknolojilerinde yüksek bant genişliği verir ve yine Mac bilgisayarlarda kullanım için idealdir. Kısacası, bağlantı konusundaki her bir seçenek de ses kartı tercihinizi etkileyecektir.

Behringer U-Phoria UMC202HD Ses Kartı

Stüdyo ses kartları konusunda bağlantı girişleri açısından kaliteli bir seçenek sunan Behringer modelli bu ses kartında, 2 I/O seçeneğine yer verilmektedir. Ayrıca fantom güç girişi bulunan cihazda bu opsiyon +48V’dir. Kayıt için ses kartı seçenekleri arasında ideal bir seçenek olan Behringer üretimi ses kartında, kayıt imkanları 24 bit/192 kHz olarak stüdyo kalitesinde sunulmaktadır.

admin
yazaradmin

Bir cevap yazın