İncelemelerSahne Işık SistemleriTeknoloji

Strobe Çakar Işıklar

Strobe Çakar Işık ve Çakar Lambalar

Strobe Çakar Işık ve Çakar Lambalar

Strobe Çakar Işık, Strobe Çakar Lamba, Strobe Işık Fiyatları

Strobe lambaları ya da stroboskopik lambalar, yaygın olarak flaş ışık ismiyle de adlandırılmaktadırlar. Stroboskopik kelimesinin kökeni dönme eylemini tanımlamaktadır ve bu lambalar genellikle kliowatt ile deşarj olmaktadırlar. Bu deşarj süresi çoğu zaman birkaç milisaniyeye yer verecek kadar kısadır. Böylelikle strobe çakar ışık sisteminden istenen flaş ışığın belli bir döngüyle elde edilmesi sağlanmaktadır. Sürekli bir moda yer verecek şekilde kullanılabilen strobe ışıkların, aşırı yoğun bir derecede aydınlatmaya izin verdikleri görülmektedir.

Strobe Işıkların İçeriği

Strobe ışıklar, çakar ışık veya flaş ışığı olarak da bilinmektedirler. Bu ışık kaynaklarında çoğu zaman Xenon bir flaş lambasına yer verilmektedir. Bazı strobe ışıklarında ise elektronik flaş lambaları kullanılmaktadır. 5600 Kelvin olarak ışığın renk sıcaklığı ve spektrumu belirlenmektedir. İç ekipmanda renkli ışık elde edilebilmesi adına renkli jeller kullanılabiliyor. Bunlar çoğu zaman renk filtresi olarak da adlandırılan şeffaf bir malzemedir.

Strobe Işıklarda Stroboskopik Etki

Saniyede yüzlerce defa yanıp sönebilen strobe çakar lamba sistemlerinde, döner ve tekrarlı çalışan makinelerdeki hareket devinimini ve dönme hızlarını benimseyen bir ayarlama kullanılmaktadır. Flaş ışığın frekansına bağlı olarak, ya ileri ya da geriye doğru bir devinim oluşturulur ve stroboskopik etki bu sayede ortaya çıkar. Flaş eğer dönme periyotuna eşit olursa, bu durumda açısal frekanslardan çakar ışıkların devinimleri belirlenir. Farklı güç seçenekleriyle birlikte stroboskopik etkinin çakar ışıkta farklı zamanlarda istenen parlamayı vermesi sağlanmaktadır.

Strobe Işıkların Kullanım Alanları

Strobe ışıklar çok farklı kullanım alanlarında yer verilebilen özellikte ışıklardır. Son dönemlerde eğlence endüstrisinin merkezinde yer alıyor olsalar da, güvenlik alanında da çakar ışıkların kullanımı son derece yaygındır. Özellikle strobe ışıklar bir alanın geniş bir açıyla aydınlatılmasını sağladıkları için, güvenlik önlemlerinde sık sık kullanılmaktadır. Bir polis aracının veya bir ambulansın ışıkları da strobe ışıklara birer örnektir. Bu ışık sistemleri de stroboskopik etkiyi temel almaktadırlar.

Endüstriyel kullanım alanları da bulunan strobe ışıkların, genellikle yüksek hacimli ışıkları sayesinde makineleri incelemek için tercih edildiği görülmektedir. Böylelikle bir makinenin hareketli parçalarının tam anlamıyla kontrol edilmesi sağlanabiliyor.

Strobe Işıklarda Kullanım

Strobe ışıkların belirtildiği üzere geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Farklı güç seçenekleriyle birlikte çakar ışıkları istediğiniz watt ayarlamalarıyla kullanabilmek mümkün oluyor. Bir çakar ışık tercih ederken, watt düzeyi çakar ışıktan alınacak verimliliği sizlere gösterecektir. Örneğin 1500 Watt olan yüksek özellikli çakar ışık sistemleri bulunduğu gibi, 150 Watt’lık daha standart kullanımlar için de çakar ışık sistemleri bulunmaktadır. Sistemlerin sağlayacakları güç, ışığın parlaklığını ve hassasiyetini göstermektedir.

Bir Xenon flaşıyla çalışan çakar ışığı ayrıca akkor lamba, floresan lamba gibi seçeneklerle de tercih etme imkanınız vardır. Ancak çakar ışıklarda tercih edilebilecek en iyi sistemin Xenon flaş olduğu görülmektedir. Ayrıca renkli seçenekler de renk filtreleri aracılığıyla çakar ışıklara eklenebiliyor. Böylelikle bir etkinlikte renkli bir çakar ışık sistemiyle iyi bir alan aydınlatmasının yanı sıra, hoş bir görünüm de elde edilebiliyor.

Strobe Işık Fiyatları

Strobe ışıklar, farklı watt özellikleriyle birlikte farklı fiyatlandırmalara sahip olabilmektedirler. Strobe ışık fiyatları seçeneklerini incelerken 1500 Watt olan seçeneklerin daha yüksek bir fiyatlandırmaya sahip olduklarını görebilirsiniz. Güç azaldıkça, fiyatta da belli bir düşüş yaşanıyor. Fakat gücün düşmesi, performansı yakından ilgilendiren bir etkendir. Bu nedenle strobe ışığı kullanacağınız duruma göre bir seçenek belirleyebilirsiniz. Ayrıca strobe çakar ışıklarında LED ışık seçeneklerine yer verilen modeller de piyasada mevcuttur.

 

Sizler için Strobe Çakar Işık Satan Güvenilir Siteleri Listeledik.

Yonka Müzik Market -> Strobe Çakar Işık

Müzikal Market -> Strobe Çakar Işık

Teknoloji Sanayi -> Strobe Çakar Işık

Online Ses Sistemi -> Strobe Çakar Işık

Yonka Bayi -> Strobe Çakar Işık

admin
yazaradmin

Bir cevap yazın