İncelemelerKulaklıklarStüdyo EkipmanlarıTeknoloji

Referans Kulaklık

Referans ve Stüdyo Monitör Kulaklıklar

Referans ve Stüdyo Monitör Kulaklıklar

Referans Kulaklık

Referans kulaklık bildiğimiz kulaklıkların biraz daha gelişmiş biçimidir. Sesi olduğu gibi, herhangi bir dış etkenden ve ses düzeneğinden etkilenmeden, yalın bir biçimde iletmeye yarar. Daha çok profesyonel amaçlar içindir. Ama bir müziği ya da filmi izleme zevkimizi de arttırabilir. Referans kulaklık kullandığımızda bütün dış etkenlerden yalıtılmış bir ses duyarız. Daha ince ya da gizli sesleri ya da enstrümanları daha ayrıntılı bir şekilde fark edebiliriz. Bu konuda pek çok marka olsa da kendiniz için bir kulaklık seçmek istediğinizde birçok kulaklık denemek zorunda kalabilirsiniz. Her referans kulaklık size uygun olmayabilir. Bazılarında kulağınıza hoş gelmeyen sesler duyabilirsiniz. Bu genellikle kulaklığın özelliklerine ve sizin ayırt edebildiğiniz seslere bağlıdır. Ayrıca kulağı tamamen kapatanlar ya da kulağın içine yerleştirilenler olarak farklı biçimde kullanılanlar da vardır. Sizin dış seslere ne kadar kapalı olmak istediğinize ve bütün ses tonlarını ne kadar duymak istediğinize bağlı olarak bir kulaklık seçmeniz gerekir. O yüzden herhangi bir referans kulaklık size önerilse de eğer deneme şansınız varsa elinizden geldiğince farklı çeşit deneyin ve size en uygun olanı seçmeye çalışın.

Stüdyo Monitör Kulaklık

Bu kulaklık türü ise adından da anlaşılacağı üzere genellikle stüdyolar için tercih edilir. Tıpkı referans kulaklık gibi sesi size en orijinal haliyle iletmek için yapılmıştır. Ancak bu konuda da çok fazla çeşit vardır. Stüdyonuzun büyüklüğüne ve sesi yansıtma özelliğine yani akustiğine bağlı olarak bir stüdyo monitör kulaklık seçmeniz gereklidir. Monitör kavramı genellikle stüdyo içinde hangi sesleri ne kadar duymak istediğinizle bağlantılıdır. Stüdyo monitör kulaklık çeşitleri enstrümanları ne kadar, kendi sesinizi ne kadar dinlemek istediğinize bağlı olarak değişir. Ancak bu sesleri hangi oranda duymak istediğinize göre bir stüdyo monitör kulaklık seçmeniz gerekir. Bu konuda seçeceğiniz kulaklığın kullanım kılavuzunu dikkatli incelemeniz gerekir. Çünkü bazı firmalar hangi seslerin ne oranda kapatıldığı ve hangi sesleri ne kadar yansıttıkları konusunda çok fazla bilgi vermeyebilir. Öncelikle genelde İngilizce olan kılavuzu çok dikkatli okumanız gerekir. Ayrıca yine bu kulaklığı seçerken de birçok çeşidini denemek zorunda kalabilirsiniz.

Sahne için Monitör Kulaklık

Bu kulaklık türü ise genel olarak enstrümanlar ve vokalist ya da solist arasında çok açıklık varsa vokalin kendi sesini duyabilmesi için düzenlenmiştir. Sahne için monitör kulaklık genellikle kulak içine yerleştirilir. Dış sesleri yalıtarak müzisyenin kendi sesini duymasını sağlar. Ancak bazı müzisyenler orkestranın ya da grubun sesini de duymak isteyebilir, bunun için sahne için monitör kulaklık seçerken yine kullanıcının kendi seçimi önemlidir.

 

Sizler için Referans ve Monitör Kulaklık Satan Güvenilir Siteleri Listeledik.

Yonka Müzik Market -> Referans kulaklık -> Monitör Kulaklık

Müzikal Market -> Referans kulaklık -> Monitör Kulaklık

Teknoloji Sanayi -> Referans kulaklık -> Monitör Kulaklık

Online Ses Sistemi -> Referans kulaklık -> Monitör Kulaklık

Yonka Bayi -> Referans kulaklık -> Monitör Kulaklık

admin
yazaradmin

Bir cevap yazın