İncelemelerStandlarTeknoloji

Nota Sehpaları

Nota Standı ve Nota Sehpaları

Nota Standı ve Nota Sehpaları

Nota Standı

Solistlerin veya orkestra şeflerinin notaları okuması amacıyla metal veya ahşaptan üretilmiş olan bir tür sehpadır. Nota stantları, her çeşit enstrüman aletini icra eden sanatçılar ve kursiyerler tarafından kullanılır. Sahne sanatçıları, bireysel performansları sırasında veya konserlerinde nota standı kullanırlar. Nota standı üzerinde seslendirilecek olan parçaların notaları ve bazı durumlarda parçaların sözleri yer almaktadır.

Nota Standı Ne İşe Yarar?

Nota standı, sanatçıların repertuarında bulunan ya da bulunmayan parçaların notalarına kolay ulaşmalarını sağlar. Bazı sanatçılar konser veya sahnelerinde yalnızca kendi parçalarını okumazlar. Başka sanatçıların eserlerinden parçalar okuyacak olan sanatçılar nota sehpası kullanmak zorunda kalırlar. Konserler sırasında, canlı performans sergilenecek ise parçayı veya notalarını unutma ihtimaline karşı sanatçılar nota sehpası kullanmaktadır. Nota sehpası, sanatçıların boy ve görüş açılarına uygun olarak ayarlanabilen, nota yazılı olan kâğıtların uçmaması için klipslenmesi ile kolay bir kullanıma sahiptir. Sanatçıların arka tarafında bulunan ve farklı müzik aletlerini kullanan müzik grubu da nota standı kullanmak zorundadır.

Nota Standı Özellikleri

Nota stantları birçok özelliğe sahiptir. Bazı nota stantlarında mikrofon standı da bulunmaktadır. Mikrofon koyma yeri nota standına yapışık olarak ayarlanmış olsa da, mikrofon çıkarılabilme özelliğine sahiptir. Nota stantları ayaklı ve masaüstü olarak tasarlanmış, üst kısımları ise delikli veya sadece tel görünümlü olmaktadır. Nota stantlarında asıl işlev, nota sayfalarının konulduğu üst kısımdır. Dikdörtgen şeklinde bulunan bu üst aksan, nota sayfalarını koyabilmek için dizayn edilmiştir. Konserler sırasında nota sayfalarının rüzgârın etkisiyle uçmasının engellenmesi için üzerinde klipsler bulunur. Bu klipsler sanatçıların kullanımına uygun olarak ayarlanmış ve kolay kullanımlıdır. Nota stantlarının ayaklı modellerinde yüksekliği ayarlamaya yarayan bir detay bulunur. Bu detay sayesinde sanatçılar nota standını kendi görüş açılarına uygun olarak ayarlayabilmektedir.

Nota Stantlarının Kullanıldığı Alanlar

Nota stantları, canlı performans sergilenecek alanlarda, konserlerde, opera gösterilerinde, sanatçıların farklı eserleri seslendirecekleri her yerde kullanılmaktadır. Opera veya enstrüman gösterilerinde ise şef nota sehpası kullanır. Orkestra şefleri, orkestra yönetirken şef nota sehpası üzerinde, o günkü konser veya gösteri için seçilen müzik parçalarının tamamının nota sayfaları bulunmaktadır. Nota sehpaları fiyatları çok yüksek değildir. Amatör bir kullanıcı için uygun fiyatlı nota stantları piyasada bulunmaktadır.

 

Sizler için Nota Sehpası Satan Güvenilir Siteleri Listeledik.

Yonka Müzik Market -> Nota Sehpası -> Nota Standı

Müzikal Market -> Nota Sehpası -> Nota Standı

Teknoloji Sanayi -> Nota Sehpası -> Nota Standı

Online Ses Sistemi -> Nota Sehpası -> Nota Standı

Yonka Bayi -> Nota Sehpası -> Nota Standı

admin
yazaradmin

Bir cevap yazın