İncelemelerSahne Işık SistemleriTeknoloji

Led Işık Sistemleri ve Led Par Işıklar

Led Işık Sistemleri ve Led Par Işıklar

Led Işık Sistemleri ve Led Par Işıklar

LED Işık Sistemleri, LED Par Işık, Par 64 Işık

LED par ışıklar, bir alüminyum kasa ile bir far içermekte olup, sağlam ve küçük bir enerji miktarıyla çalışma gösterebildikleri için her ihtiyaca uygundurlar. PAR, parabolik alüminyum reflektörün kısaltması olarak bu ışıklara ismini vermektedir ve 1950’li yıllardan bu yana kullanılan bir sistem olarak günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde, ışık yayan diyotlar olan LED’ler ile sunulan LED par ışık sistemleri, sahnelerde ve sahne sanatlarının icra edildiği alanlarda daha yoğun bir kullanıma sahiptir.

LED Par Işıklarda Kontrol

Yaygın bir dijital kontrol programı olan dijital multipleks veya kısa adıyla DMX ile ışığın yoğunluğunu ve rengini Led par ışıklarda ayarlayabilirsiniz. DMX, dimmerleri, hareketli parçaları ve çok daha fazlasını kontrol etmek için aydınlatmada kullanılan yaygın bir programlamadır.

Spot ışıklarında da yer verilen LED par ışıkları, lensli tiyatro ve sahne spot ışıklarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu, farklı ışıkların sahneye yansıtılması konusunda tek renk seçeneği veren spotlara işaret etmektedir.

LED Par Işıklarda Renk ve Efekt

DMX kontrollü olan LED par ışık sistemlerinde, tekli renk seçenekleriyle ışık efektleri bulabildiğiniz gibi, birçok farklı renk seçeneğiyle birlikte ışık efektleri de bulabilmektesiniz. UV filtreli olan modellerde, UV ışınlarına karşı koruma sağlanmaktadır. RGB ışık seçenekleriyle birlikte düşük profil ve yüksek çıkış imkanları LED ışık sistemleri ile sağlanabilmektedir. Ayrıca bazı modeller USB uyumluluğu göstermek için D-Fi özelliklerine yer vermektedirler.

LED ışıkları kullanabileceğiniz farklı alanlara göre master ya da slave modunda kullanım sağlayabilirsiniz. Bu kullanım D-Fi uyumluluğuyla birlikte verilebiliyor ve yüksek çıkışta farklı yıkama özellikleri sağlanabiliyor.

LED Par Işıklarda Kullanım

Farklı frekans ayarları ile kullanabildiğiniz LED par ışıklarında, alan açısı, aydınlık, kiriş açısı, giriş voltajı, güç bağlantısı, strobe hızı gibi seçilebilecek birçok özellik bulunmaktadır.

Genellikle sahne sporlarında yer verilen LED par sistemleri, tiyatrolar, gösteri alanları, etkinlikler gibi seçeneklerde kullanılabiliyor. Kapalı mekanlarda LED ışık yıkamasından çok daha üstün bir performans alınabilmektedir, fakat açık alanda da kullanılabilmeleri mümkündür.

LED Par Işıklarda Otomatik Programlama

Bazı LED par ışık sistemlerinde uzaktan kumanda yardımıyla otomatik programlama seçeneklerine yer verilmektedir. Böylelikle uzaktan erişimle programlama yapılabiliyor ve strobe hızı, ışık kaynağı netliği gibi statik renklerde ayarlamalara imkan tanınabiliyor. Renk seçeneklerini belli tercihlere göre yapabilirsiniz ve bu renkler RGB seçeneklerde sizlere sunulmaktadır. Kullanım ömrü hemen hemen her LED par ışık sisteminde 50.000 veya 100.000 saattir ve bu da uzun süreli bir ömür beklentisi yaratmaktadır. Strobe hızını elle ya da uzaktan kumanda kontrolüyle ayarlayabilmek mümkün olabilmektedir. Bu hız 0-20 Hz bir ayar aralığına yer verebiliyor.

LED Par Işık Sistemleri ve Par 64

LED par ışık sistemlerinden renkleri daha doğal ve sıcak efektlerle elde etmek istiyorsanız, Par 64 ışık modellerinin en iyi seçenekleri size sağlaması mümkün olacaktır. Bu tür ışıklarda genellikle LED’ler yumrulu bir şekilde cihaza yerleştirildiğinden, doğal renk sıcaklıklarının elde edilmesi çok daha kolaydır.

Hareketli parçaların sessiz çalışmaları, motor yapısının bir özelliği olacağından, eğer yüksek ses içermeyen etkinliklerde kullanılacaksa sessiz çalışma sergileyen bir Par 64 sistemini tercih edebilirsiniz. Birçok modelde dahili dijital bir ekrana yer verildiğinden, bu seçenekle birlikte DMX’e gerek kalmadan kolaylıkla renk yaratılması mümkün olabiliyor. Farklı DMX kanallarıyla birlikte farklı özellikte ışık ve efekt almanız mümkün olabilmektedir. Renk özellikleri genellikle ana renklerden ara renklere geçiş yapabilen strobe çakar ışıklarına yer verir.

admin
yazaradmin

Bir cevap yazın