İncelemelerSahne Işık SistemleriTeknoloji

Işık Kontrol Masası İnceleme

Işık Kontrol Masası Fiyatı ve İnceleme

Işık Kontrol Masası Fiyatı ve İnceleme

Işık Kontrol Masaları, Işık Kontrol Masası Fiyat, Işık Kontrol Mikseri

Bir ışık kontrol konsolu veya lighboard, teatral olarak kullanılan bir elektronik cihazdır. Aydınlatma tasarımını birden çok kontrol paneliyle birlikte kontrol etmeye yarayan bu cihaz, eğlence endüstrisinde tercih ediliyor. Genellikle kullanımı kontrol kabinlerine yerleştirilerek sağlanmaktadır. Bütün ışık kontrol masaları ile ışıkların yoğunluğunu kontrol edebilirsiniz. Birçok modern konsollarla birlikte ışıkların renklerini, desenlerini, sis makinelerini ve özel efekt cihazlarını da kontrol etme imkanınız vardır.

Işık Kontrol Masalarının Kullanım Protokolü

Akıllı aydınlatma olarak tanımlanabilen birçok cihaz, ışık kontrol masalarının sağladığı seçeneklerle birlikte kontrol edilebilirsiniz. Arayüz sağlayan ses panoları, medya sunucuları, projektörler gibi kontrol kullanım alanı sunmaktadırlar.

Işık kontrol masalarının elektronik kontrol sistemleriyle birlikte diğer cihazlarla iletişim protokolüne sahip olması, bu kullanım imkanını kontrolöre sağlamaktadır. Bugün eğlence sektörünün tercih ettiği bu cihazlarda DMX512 protokolüne yer veriliyor. Bu, konsolların tamamının aynı tipte sinyal vermesine imkan tanır. Operatörün konsoldaki etkileşimleri programlar sayesinde farklı opsiyonların sağlanmasına imkan tanıyabilir.

Ön Ayarlı Kontrol Masaları

Ön ayarlı kontrol masaları, en basit ışık kontrol masaları sınıfında yer alıyorlar. Aynı zamanda daha küçük kurulumlarda da bu tip masalar daha çok kullanılırlar. İki ya da daha fazla aynı faderdan oluşturulurlar. Bu faderlar, manuel ayarlamaya izin verirler. Her bölümde dimmerleri kontrol edebilen aynı sayıda kanala yer verilir. Böylelikle konsol operatörü, çevrimdışı olarak bir sahne oluşturabilir. Ayrıca farklı sahnelerin arasında seçicileri karıştırmak ya da çapraz faderlar ile submasterları kullanma imkanına da sahip olabilir.

Genel olarak, ön ayarlı bir kontrol masası ile, operatör her bir sahnede faderları istediği gibi kontrol etme imkanına sahip olur. Diyagram, faderların konumlarını ayarlamaya ve tipik sahnelerin önceden tanımlanmasına olanak verir. Bu, operatörün çapraz faderları kullanarak sahneler arasında geçiş yapmasını sağlar.

Bellek Kontrol Masaları

Bellek tabanlı kontrol masaları, neredeyse her büyük tesiste kullanılır. Özellikle tiyatrolarda son derece popüler bir hale gelmiştir. Bu kontrol masası türevleri, önceden seçilen kontrol ünitelerini tanımlamak ve kullanmak için tasarlanırlar. Sahnelerin, bir tiyatro oyunu gibi bir gösteride bellek kontrol masalarının tercih edilmesinin nedeni sahnelerin dijital tasarımlara yer vermesi ve bunların yine dijital olarak kaydedilmesine imkan tanımasıdır. Dolayısıyla insan hatasına bu bellek kontrol masaları ile daha az yer bırakılmış olur. Ayrıca, fiziksel olarak hareket eden her bir kanal faderından elde edilebilen kazanımları sebebiyle büyük kanal sayılarıyla daha da kullanışlıdırlar.

Hareketli Kontrol Masaları

Hareketli kontrol masaları, bellek kontrol masaları sınıfına dahil olan bir türevdir. Sıradan ışıkların kontrol edilmesine ek olarak, akıllı aydınlatmaları kontrol etmeye de imkan tanırlar. Bu nedenle ışık kontrol masası fiyat araştırmasında, bu cihazların daha yüksek fiyatlara sahip olduklarını görebilirsiniz.

Orta seviyelerde bir kontrolör, bu cihazları kolaylıkla kullanabilir. Preset ve Cue kontrolleri cihazlar ile ayrı bölümlerde sağlanmaktadırlar. Bu, kontrol konsollarının daha kolay bir kullanıma yer vermesini sağlıyor. Joystick ve döner kodlayıcılar gibi farklı bir dizi kontrol aksamına yer verirler. Renk, odak gibi fikstür özelliklerinin kontrol edilmesinde ideal seçenekler olarak karşınıza çıkacaklardır.

Işık Kontrol Konsollarında Mixerler

Işık kontrol konsollarının tamamında DMX 512 kontrolörüne yer verilir. Bu, güçlü bir dijital karıştırma yapma imkanı sunan ışık kontrol mikseri tasarımında standart bir seçenektir. Ayrıca ışık kontrol masalarının bazılarında ses kontrol seçeneklerine de yer verilir. Bu, profesyonel stüdyoların ve profesyonel sahnelerin tercih ettiği ikili bir özellik olarak bu konsollara ekleniyor. Böylelikle stereo dönüşleri de bu mixerler ile sağlanabiliyor.

 

Sizler için Işık Kontrol Masası Satan Güvenilir Siteleri Listeledik.

Yonka Müzik Market -> Işık Masası Fiyatları

Müzikal Market -> Işık Masası Fiyatları

Teknoloji Sanayi -> Işık Masası Fiyatları

Online Ses Sistemi -> Işık Masası Fiyatları

Yonka Bayi -> Işık Masası Fiyatları

admin
yazaradmin

Bir cevap yazın