Cami Ses SistemleriİncelemelerTeknoloji

Ev ve Cami Tipi Vakitmatikler

Vakitmatik ve Dijital İmsakiyeler

Vakitmatik ve Dijital İmsakiyeler

Vakitmatik, En Ucuz Vakitmatik, Dijital İmsakiye

Vakitmatik, genellikle camilerde kullanılan imsak, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarını kolaylıkla öğrenmeye yarayan dijital imsakiye olarak kullanılmaktadır. Evlerde, ofislerde ve istenilen hemen hemen her mekanda da kullanılabilen dijital imsakiyeler namaz vakti girdiği zaman ışıklı bir ikaz sistemiyle sizlere bildirim yapar ve ezan okuyan dijital imsakiyeler de bulunmaktadır.

Cami Modeli Vakitmatikler

Camilerde kullanılan vakitmatik dijital imsakiyeleri, genellikle kolay okumaya yer vermesi açısından ışıklı LED sistemlere yer vermektedirler. Rakam yüksekliği, kolay bir okuma sağlanması açısından önemlidir. Bu dijital imsakiyelerde diyanet takvimi esas alınır ve her namazın saati kolaylıkla belirtilebilmektedir. Ayrıca tarih, sıcaklık değerleri gibi bilgilerin de alınması mümkündür. Türkiye’de bulunan 81 ilde kullanımı yapılabilir. Yalnızca bulunduğunuz ilin plaka kodunu vakitmatik üzerinde girmek ve ayarlamayı yapmak yeterli olmaktadır. Ebatlar, cami modeli vakitmatiklerde okumayı kolaylaştırmak adına daha büyüktür.

Cami Modeli Vakitmatiklerde Ebat ve Özellikler

Cami modeli vakitmatiklerde ebatlar ve özellikler, ev ve ofis tipi olanlara göre biraz daha farklıdır. Örneğin 50×80, 65×85 130×130 gibi ebatlar camilerde kullanıma son derece uygundur. Dijital LED ışıklı sistemleriyle birlikte kolay okuma imkanı verirler. Her vakitmatik modelinde namaz vakti girdiği zaman ışıklı bir ikaz seçeneğine yer verilmektedir. Ancak her vakitmatikte ezan okuma özelliği bulunmamaktadır.

Bir vakitmatik kullanırken, yapılan ayarlamaları kaybetmemeniz için, elektrik kesintisinde pilli bir kullanım yapılabilmektedir. Dijital vakitmatiklerde elektrik kesintilerinde cihazın arıza göstermemesi veya bilgileri kaybetmemek adına pil devreye girmektedir.

Uzaktan Kumandalı Vakitmatikler

Uzaktan kumandalı olan vakitmatik modellerinde ayarlamalar uzaktan kumanda üzerinden yapılabilmektedir. Tarih, saat ve plaka kodu ayarlamalarını bu kullanışlı kumandalar ile yapabilir ve daha kolay bir kullanım imkanına sahip olabilirsiniz. Bulunduğu ortamın sıcaklığını veren uzaktan kumandalı vakitmatiklerde, yine pilli kullanımlara yer verildiğinden elektrik kesintisi tekrar ayar gereksinimine yer vermemektedir. Diyanet takvimine ve yeni saat uygulamalarına uyumlu olarak Türkiye’nin herhangi bir ilinde bu vakitmatikleri kolaylıkla kullanabilirsiniz. Kullanım alanına göre vakitmatik dijital imsakiyenin ebatlarını da istediğiniz seçenekler ile tercih edebilirsiniz. Çünkü hem ev hem ofis hem de cami kullanımlarında vakitmatik modellerinde kumandalı bir kullanıma yer verilebiliyor.

Ev ve Ofis Tipi Vakitmatikler

Ev ve ofis tipi vakitmatiklerde ezan okuma ve Kur’an okuma seçeneklerine yer verilmektedir. Cami tipi vakitmatiklerde bulunan her özelliği içermelerinin yanı sıra, namaz vakitlerinde ezan okuma seçenekleriyle kullanılabilir. Ayrıca ezan duası, farklı çeşitlerde ezan seçenekleri, ezanları makamında okuma gibi özelliklere de yer veriliyor. Eğer Kur’an-ı Kerim okuma seçeneklerine yer veren bir vakitmatik tercih etmek istiyorsanız, sureleri ayrı ayrı dinleyebildiğiniz bir vakitmatik seçebilirsiniz.

Ev ve ofis tipi olan vakitmatiklerde ebatlar daha küçüktür ve kumandalı ya da kumandasız kullanım yapılabilmektedir. Dijital LED ışıklar, kolay okunabilen rakamlara yer verir ve ekolayzırlar farklı kademelerle bu vakitmatiklerde yer alabilir. Günlük olarak namaz vakitleri diyanet takvimine uygun olarak güncellenebildiğinden, sürekli olarak cihaz üzerinde ayar yapmanıza gerek kalmamaktadır. Namaz vakti girmeden, sizleri alarm özelliğiyle uyaran sistemli vakitmatikler de vardır.

Vakitmatik Fiyatları

Vakitmatikler belirtildiği üzere farklı özellik seçenekleri ile temin edilebilmektedir. Bu nedenle en ucuz vakitmatik araştırmalarında ezan okuma, Kur’an-ı Kerim okuma, sela okuma gibi seçeneklere rastlamanız pek olası olmayacaktır. Ayrıca çoğu uygun fiyatlı modelde kumandalı bir kullanıma da yer verilmemektedir. İncelemelerinizi özellikleri kısıtlayarak gerçekleştirirseniz, uygun fiyatlarda tasarlanan bir vakitmatik dijital imsakiyeye sahip olabilirsiniz.

 

admin
yazaradmin

Bir cevap yazın