Cami Ses Sistemleri

Cami Ses Sistemleri

Cami İçin Ses Sistemleri

Cami İçin Ses Sistemleri

Cami Ses Sistemleri

İnsan sesini net olarak verebilen ve kelimeleri daha anlaşılır ileten ses sistemleri bir cami için oldukça önemlidir. Camilerin yapısı ve inşaatında kullanılan malzemeler ses sistemini etkiler. Tek kubbe, yarım kubbe, betonarme veya taş camilerde ses akustiği değişiyor. Bu da cami seslendirmesini zorlaştırıyor. Cami ses sistemleri, caminin akustik mimarisine uygun olması gerekiyor. Mesela taş camilerde ses daha tok çıkarken betonarme olanlarda daha bas olarak çıkar. Yarım kubbelerde, kubbe altındaki şekiller sesi boğarken, sesin doğrudan kubbeye çıkıp yansıması da anlaşılabilirliğini olumsuz etkiliyor.

Ses Sisteminde Bulunması Gereken Özellikler

Camide kullanılacak sistemlerinin ses dalgalarını yutuş oranı yüksek olmalı. Yönlendirme özelliği olan ses sistemleri sayesinde sesi cemaate doğru yönlendirebilmelidir.

Bazı hoparlörler P ve T harflerinde kırılmalara sebep olur, bazıları da S,Z,J,G,Ğ harflerini sönük çıkarır. Cami içine döşenmiş olan ses sisteminin hoparlörleri harflere karşı hassas olmalıdır.

Kubbeli camilerin konuşmaya elverişli olması için ses çınlama süresinin 2- 6 saniye sürüyor. Cami büyüdükçe bu çınlama süresi artıyor. Dolayısıyla sesin netliği kayboluyor ve ortaya bir uğultu çıkıyor. Cami ses sistemleri bu netliği sağlayıp uğultuyu ortadan kaldıracak nitelikte olması gerekiyor.

Camilerde ses yutuş oranı vardır. Fayans, cam, sıvalı duvar, mermer gibi yapılar, halının kalınlığı, cemaatin doluluk oranı gibi birçok faktör ses yutuş oranını etkilemektedir. Ses çınlaması yüksek camilerde, akustik çınlamayı azaltacak bir sistem kurulmalı.

İnsan kulağı 20 HZ ile 18000 HZ arası tüm ses frekanslarını duymaktadır. Yaşlılarda bu frekans aralığı biraz daha daralır. Ayrıca tüm canlılar ve cisimler belirli bir frekansta ses üretmektedir. İnsan sesinin frekans aralığı100 HZ ile 8500 HZ arasındadır. İnsan ses frekansını hassasiyetle ve net üreten hoparlörler kullanılmalıdır.

Kaç Adet Hoparlör Kullanılmalı

Cami içerisine döşenecek hoparlörün görüş mesafesi kaç adet kullanılması gerektiğini hesaplamayı sağlar. Cemaate sesin direk olarak yönlendirilmesi şartıyla ve belli açıyla yerleştirilen hoparlörlerin gördüğü açı (45 derecelik) görüş mesafesidir. Bu bölgeyi arttırmak için hoparlörün açısını arttırmak yerine sayısını arttırmak gerekir. Fakat orta alanlarda ses dalgaları kırıldığından avizenin içerisine de hoparlör koyulması gerekebilir

Cami Ses Sistemleri Fiyatları

Piyasada Birçok marka ve model tarafından üretilmiş olan cami ses sistemleri bulunuyor. Cami ses sistemi fiyatları markasına göre değiştiği gibi sese karşı hassasiyeti, kalitesi, kullanılabilirliğine göre de değişiyor.

Elektronik marketlerde ve online satış sitelerinde de aranılan özellikte ve her markaya ait ses sistemi bulmak mümkün. Bunun yanında online satış sitelerinden cami ses sistemi fiyatları araştırması yapabilirsiniz.

 

Sizler için Cami Ses Sistemleri Satan Güvenilir Siteleri Listeledik.

Yonka Müzik Market -> cami ses sistemleri

Müzikal Market -> cami ses sistemleri

Teknoloji Sanayi -> cami ses sistemleri

Online Ses Sistemi -> cami ses sistemleri

Yonka Bayi -> cami ses sistemleri

admin
yazaradmin

Bir cevap yazın