AnfilerCami Ses SistemleriHoparlörlerMikrofonlar

Cami Anfisi,  Cami Hoparlörleri ve Cami Mikrofonları

Cami Anfisi,  Cami Hoparlörleri ve Cami Mikrofonları

Cami Anfisi,  Cami Hoparlörleri ve Cami Mikrofonları

Cami Anfisi,  Cami Hoparlörleri ve Cami Mikrofonları

Cami ses sistemleri, iç sistem ve ezan okuma sistemi olarak ikiye ayrılır. Ses sistemi seçimi için öncelikle anfiden başlamak gerekir. Cami iç sisteminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta anfinin efektli olmasıdır. Böylece cami içindeki ekho hocaların istediği gibi oluyor. Orta büyüklükte bir cami için 300- 400 watt ekholu bir cami anfisi seçilebilir.

Uygun efektli cami anfisi ile iç sistemdeki ses tınısı ve efekti daha anlaşılır olacaktır. Cami içerisinde anlaşılır ve tok bir ses olması cemaat için çok önemlidir. Bu nedenle cami iç anfisindeki bass ve tiz efekt ayarlarını dikkatlice yapılması gerekiyor.

Cami Hoparlörü Seçimi

Cami anfisinin kaldırabileceği bir güç kapasitesi vardır. Bu yüzden seçilecek hoparlörler, anfi gücü oranına uygun olması gerekiyor. Mesela cami ses sistemi için 450 watt bir anfi varsa 6 adet 750 wattlık cami hoparlörü kullanmak gerekiyor.

Cami iç sistemindeki sütun hoparlörler, 4- 5- 6- 8 inç olarak ayrılırlar. 5 veya 6 inçlik bir sütun hoparlör ile orta büyüklükteki bir caminin iç seslendirmesi yapılabilir.

Kapasitesi

Anfinin kaldırabileceği kapasiteye göre cami hoparlörü sayısı belirlenir. Örneğin 300 watt mono bir anfi için 4 adet hoparlör yeterken 2x 300 watt stereo bir amfide 8 adet hoparlör kullanmak gerekir. Hoparlörlerin doğru konumlandırılması ve uygun açıda yerleştirilmesi sesin yetişebildiği alanın sınırlarını belirler. Cami içinde yerleştirilecek hoparlörlerin cemaat yününde ve 45 derecelik açılarla monte edilmesi gerekiyor.

Cami Mikrofonu Seçimi

Cami için seçilecek mikrofonun kaliteli olması şarttır. Mikrofonlar hoparlörü görünce distörsiyon denen ötme tarzında bir ses çıkarır. Bu sesin çıkmaması için cami mikrofonu düz frekans eğrilerine sahip olmalı. Düz olmayan frekanslı mikrofonlar en kısık seste bile distörsiyon yaparak gürültüye sebep olacaktır.

Mikrofonlar, yaka mikrofonu, kablolu mikrofon ve stüdyo tipi mikrofon olarak farklılaşır. Kablolu cami mikrofonu kaliteli de olsa namaz kıldırma sırasında hocalara güçlük çıkarabiliyor. Yaka mikrofonları, hızlı şarj edilebilen ve uzun ömürlü bataryaya sahip olmalı. Kulak arkasına takılıp ağıza doğru uzanan stüdyo tipi mikrofonlar kullanım kolaylığı sağlaması açısından tercih edilebilecek olan mikrofonlardır.

 

Sizler için Cami Ses Sistemi Satan Güvenilir Siteleri Listeledik.

Yonka Müzik Market -> cami anfisi -> cami hoparlörü -> cami mikrofonu

Müzikal Market -> cami anfisi -> cami hoparlörü -> cami mikrofonu

Teknoloji Sanayi -> cami anfisi -> cami hoparlörü -> cami mikrofonu

Online Ses Sistemi -> cami anfisi -> cami hoparlörü -> cami mikrofonu

Yonka Bayi -> cami anfisi -> cami hoparlörü -> cami mikrofonu

admin
yazaradmin

Bir cevap yazın